Benim Yolculuğum

RAŞİT AGAH GİRGİN
Strava’daki Koşularım
Instagram
  • Elbette... Son sözümüz, ATATÜRK... #atatürk #ankara #başkent #enbüyüktürk
  • Kırgamışca bilen beri gelsin..
  • Jura... Tanıştırayım...
  • Seni görmek mutlaka yüzünü görmek değildir. Senin fikirlerini, duyguların anlayıp hissetmek kafidir. Seni, bizlere bahşeden Yüce Rabbimize ne kadar dua etsek, ne kadar şükretsek azdır. Sen, kendini bu toprakların parçası hisseden, barışa gönül vermiş, bilim ve sanatın aydınlığıyla yüzünü güneşe dönmüş her insanın yüreklerinde yaşıyorsun. Sen çocuklarımızın yüreklerinde yaşıyorsun. Teşekkürler Ulu Önder. Teşekkürler Atatürk.
  • Cumhuriyet Atatürk'tür, Atatürk Cumhuriyet... Yaşasın Atatürk, yaşasın CUMHURİYET. https://youtu.be/D036g5OSb8o
  • Start again... Easy workout...

Takip et!

Arşivler
Sosyal Medya
Kategoriler
Koşuyorum

ULTRA KİTAP

By on 02/02/2018

Bir önceki yazımda koşu bloglarını tanıtmaya çalışmıştım. Bu arada Aykut Çelikbaş’ın hazırladığı blog sayfalarını da sizlerle paylaşmıştım. İşte bu sırada Aykut Bey’in yazdığı bir kitapdan da bahsetmiştim. Kitabın adı ‘ULTRA KİTAP’.

Aykut Çelikbaş ülkemizin önemli ultramaraton koşan atlerinden bir tanesi. Kitap haliyle kendi imkanları ve birkaç sponsoru sayesinde basılabilmiş. Kitap baskı kalitesi çok iyi. Büyük kitapçılarda bulabileceğiniz gibi D&R’dan internet üstünden indirimli satın alabilrsiniz. Gelelim içeriğe.

Ben yeni yetme bir koşucu olduğum için 🙂 bulabildiğim koşu kaynaklarını hemen incelemeye özen gösteriyorum. Şunu söylemeliyim ki, kendi dilimizde çok fazla kaynak bulabileceğinizi sanmıyorum. O yüzden böylesi kaynaklar koşucular için çok daha önemli bence. Tabiki özellikle İngilizceniz var ise kaynak problemi ortadan nispeten kalkıyor. İnternette koşular hakkında genel bilgiler, antrenman programları, sağlık yazıları, malzeme detayları, çevresel şartlar gibi konular hakkında bilgiler bulabilseniz de bunları toplu olarak bir araya getirilmiş olması bu kitabın bence en güzel yanı. Kolay, anlaşılabilir ve sanki siz yanında oturmuşçasına anlatmış Aykut Çelikbaş.

Konu temel olarak ultra koşular olsa da, kitap içinde, yarışlarda karşılaşılan problemler, malzeme temini ve seçimi, antrenman bilgisi gibi biz yeni koşucular için de elzem ve harika bilgiler var. Bir solukta bitirdim demeliyim. 🙂 Kitap ultra koşmaya başlayanlar için özellikle bir kılavuz niteliğinde. Benim gibi yeni koşucular içinse tam bir ilham kaynağı. Uzun ve sabırla yapılan idmanlar sonunda neler yapılabileceğinin kanıtı. Biraz daha detaylandırmaya çalışayım;

Kitap 9 bölümden oluşuyor. Genel bilgiler, Antrenman, Malzeme, Çevre Şartları, Sıkça Rastlanan Sorular, Yarış, Gönüllülük Destek ve Ultra Camiası, Programlar, Spartathlon…

Genel bilgilerde ultramaratonun ne olduğu ve insanlar tarafından neden yapıldığı gibi sorulara değinilmiş. Antrenman bölümünde ise koşulara nasıl hazırlanılması gerektiği bilimsel desteklerle açıklanmış. Özellikle zihinsel hazırlık ile ilgili anlatılanlar çok ilginç ve önemli bence. Koşu formunuza ve tipinize göre nasıl malzeme kullanmanız gerektiği, sıcakta veya soğukta nasıl koşmanız gerektiği, yarış seçimlerini nasıl yapabileceğiniz, hangi sakatlıklarla karşılaşabileceğiniz gibi bir derya deniz bilgiyi yine bu sayfalarda bulabileceksiniz.

En özel bölüm ise Spartathlon.Ultramaratonlar içinde önemli bir yeri olan hatta birçok efsaneyi içinde barındıran bu yarış için yazılmış bölüm çok güzel, çarpıcı, heyecanlı, umut verici ve meydan okunan bir bölüm. 246 kilometreyi 36 saatte bitirebilen efsane sporcuların neler yaşadığını, Aykut Çelikbaş’ın yaşadıklarıyla öğreniyoruz.

Fatih Topçu’nun bu kitap hakkında Aykut Çelikbaş ile yaptığı kısa söyleşiye de şu iki linkten ulaşabilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=IFZEd0ptl-Y ve https://www.youtube.com/watch?v=dAkWnF8cTGE

Ufak bir dip not vereyim, Fatih Topçu’nun hazırladığı Asla Durma Vlog videolarını da kaçırmamanızı şiddetle tavsiye ederim… http://asladurma.com/

Hadi iyi eğlenceler.

TAGS
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT