Benim Yolculuğum

RAŞİT AGAH GİRGİN
Instagram
Instagram has returned invalid data.

Takip et!

Arşivler
Sosyal Medya
Kategoriler
Koşuyorum

Ön Diz Ağrısı

By on 02/02/2018

Koşmaya başladığımda bu spor branşıyla uğraşanların karşılaştığı sakatlamalar konusunda önceleri çok ilgili değildim. Ama atalarımızın ‘bir müsibet bin nasihatten iyidir’ lafı aklıma düşünce koşucu sakatlıklarını araştırmaya başladım. Evet, sakatlandım ve ‘yahu bu sakatlıkta nereden çıktı şimdi’ cümlesiyle arraştırmalar başladı. Bu nedenle ilk sağlık yazımı yaşadığım bu sakatlığı anlatarak başlayacağım. Birçok koşucu sakatlığını aslında hepimiz biliyor ve zaman zaman yaşıyoruz. Ayak bilek ve tabanında oluşanlar, bel bölgesi ve omuz bölgesindeki kas problemleri, en önemlilerinden olan diz sakatlıkları. İşte ben diz problemiyle yazıya başlıyorum.

Harika idmanlar yaparken bir sabah sol dizimde oluşan hafif ağrıyla uyandım. Tüm gün süren bu hafif ağrıyı göz ardı ederek idmanlara devam ettim. İlk idman boyunca hiçbir ağrı hissetmedim ancak soğuma sonrasında diz kapağımı bükemedim. Ağrısı da cabası. Sabah tabiki soluğu doktor da aldım. Tüm gece boyunca ağrı bölgesi ve tipine göre dizimde ne olmuş olabileceğini araştırdım. Yaşadığım tüm belirtiler ve ağrı tipi ‘ön diz ağrısı’ nı işaret ediyordu. Doktorum da röntgen ve MR sonrasında aynı kanıya vardı. İlk bilgileri doktorumdan aldıktan sonra kısa bir dinlenme süresine başlamak için eve geri döndüm.

Ön diz ağrısının normal şartlarda birçok sebebi olabilmekte. Ancak bu ağrı ve sakatlık tipi koşucularda sık sık ortaya çıkabilmekte. Özellikle ‘kondromalazi patella’ ağrı tipi aynı zamanda ‘koşucu dizi’ olarak da adlandırılıyor. Bu tip ön diz ağrısının %80’inden fazlası koşucularda görülmekte. Bu kişilerin yine büyük çoğunluğu sağlıklı genç yetişkinler olmakta. Bu sakatlıkla istatistiksel olarak erkek hastalar daha çok karşı karşıya kalmakta. Temel olarak bu sakatlığı yüksek yoğunlukta aktiviteye bağlayabiliriz. Ağrı genelde diz kapağının üst başlangıç bölgesinde noktasal olarak başlamakta. Eklem bölgesinde (ki bu alana patellofemoral eklem denmekte) oluşan hasara göre ağrı noktaları genişlemekte veya değişebilmekte. Bende oluşan ağrı tipi, diz kapağım ile uyluk kemiğimin arasındaki eklemide kapsayan ve sonrasında dizin ön kısmına yayılan bir ağrı tipiydi.

Ön diz ağrısının zaman zaman dizde boşalma hissi, kilitlenme, şişlik veya kıkırdak sesi ile kendini gösterebildiği de literetürde olan bilgiler arasında. Ayrıca üst baldır kuadriseps kasında da ağrılı bir süreç oluşturabiliyor. Koşucular bu sakatlığı çok kez yaşasa da bazen bu tanıya uygun olan başka sakatlanmalar da olabilmekte. Ön diz ağrısının birkaç tane tipi bulunuyor. Bunlardan bazıları patella ve menisküs kaynaklı olabildiği kadar bazen Hoffa hastalığı veya Gut hastalığı da olabiliyor.

Tedavisine gelince; Öncelikle çok iyi dinlendirmek gerekli. Buz tedavisi ve enflamasyon giderici kremler kullanabilirsiniz. Buz çok iyi geliyor. Doktor açıklamalarına bakıldığında doğru fiziksel güçlendirme hareketleri bu sakatlığın devamlı hale gelmesini engelleyen etmenlerin başında geliyor. Bir de sakatlık başlangıçlarına dikkat etmeli ve zorlamadan hemen tedavisine geçmelisiniz. Bu konuda ağır bir sonuçla karşılaşan biri olarak hassas olmanızı öneririm. Örneğin 14 haftalık bir idman programında her hafta toplam 30 km koştuğumuzu düşünürsek. Bunun 4 haftasında sakatlansak, koşamadığımız 120 km olacak. Bu zorlama yerine haftada 20 km koşsanız yine toplam mesafeyi neredeyse koşmuş olacaksınız. Tabi ki idman programınızın yeterli verime ulaşamayacağını söyleyebilirsiniz. Ama benim gibi koşmayı sadece kendisiyle yarışma olarak gören birisi için mümkün olduğu kadar az sakatlanmak ve mümkün olan en uzun yolu kat etmek önemli. Seçim sizin. Tedavi için ileri safhalarda cerrahi müdahelelerde gerçekleştirilmekte. Ancak bu raddede maalesef koşudan uzun bir süre uzak kalmanız gerekecektir.

TAGS
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT