Benim Yolculuğum

RAŞİT AGAH GİRGİN
Instagram
Instagram has returned invalid data.

Takip et!

Arşivler
Sosyal Medya
Kategoriler
Koşuyorum

Koşu Blogları

By on 02/02/2018

Koşmaya başladıktan bir süre sonra daha iyi nasıl koşacağınızı sorgulamaya başlıyorsunuz. Nasıl koşmalıyım, hangi ayakkabıyı kullanmalıyım, ekipman nasıl olmalı, ne tür koşular var, fiziki zorlanmalar ve sakatlıklar neler, performans nasıl artar… Böylesi onlarca soruyla karşı karşıya kalacağınızı düşünüyorum. Bende bu sorularla karşılaştıkça araştırma yapma ihtiyacı hissetmeye başladım. Haliyle öncelikle elimizin altındaki internete saldırıyorsun. Önce koşu hakkında bulabileceğim türkçe kaynaklara göz atmaya başladım. İşte sizlerle kolaylıkla bulabileceğiniz bazı koşu bloglarının adresleri. Bazıları gerçekten çok iyi ve tatmin edici. Ben de halen içeriklerini inceliyorum. İyi okumalar… 🙂

 1. https://ritimblog.com

Blog sahibi Mert Derman. Şunu hemen söylemeliyim ki bunca blog arasında en tatmin edici, bilimsel verilere dayanan, iyi yönlendirilen ve iyi planlanmış blog. Çok sevdim. Hatta Mert Bey benim yazmak ve yapmak istediklerimi zaten yapmış diye düşündüm. Sonra herkesin kendi yolunu ve satırlarını oluşturduğunu anımsadım. Mert Bey’in yazdıklarından ilham almamak imkansız. Bakalım benim sayfalarımı da yıllar sonra böyle bir amatör koşucu okuyup kendisi için bir parça ilham çıkartabilecek mi? Ritimblog’u şiddetle takip etmenizi ve hatta her yazıyı okumanızı öneririm.

 1. http://istanbulrunning.blogspot.com/ veya http://www.aykutcelikbas.com 

Bu blog ülkemizin önemli ultra maratoncularından biri olan Aykut Çelikbaş tarafından hazırlanmış. Verdiği detaylar ve incelemeler harika. Yazılar tam bir profesyonel tarafından yazılmış. Çok yakın bir zamanda özellikle ultramaratonu anlatan bir kitap yayınlayan Çelikbaş, bu kitabında da muhteşem bilgileri bizlerle paylaşıyor. Kitabı neredeyse bitirmek üzereyim. Bu kitabı ayrıca değerlendirip bu sayfalara bir kaç şey karalayacağım. Ancak şunu söylemeliyim ki kitap çok iyi. Detaylı bilgiler anılarla birleşmiş ve muhteşem bir kılavuz olmuş. Eh Türkçe kaynak bulamayan arkadaşlar için de bulunmaz kaftan. Blog yazılarına 2017 yılında sadece bu kitabın raporu yani bir nevi tanıtımı eklenmiş. 2012-2013 ve 2014 yazıları yoğunlukta. Sonrasında sayı azalsa da benim okurken çok keyif aldığım bir blog. “Süreklilik” yazısını ayrıca çok beğendim. Keyifle okuyacağınızı düşünüyorum. Kaçırılmaması gereken güzel bir blog.

 1. http://kosugazetesi.com/

Karma yazarlardan oluşan bir blog. Özellikle sağlık ve koşu planlamaları üstüne çok keyifli yazılar var. Önemli bilgilerle donatılmış. Aktif bir blog. 5 yıldan uzun süredir aktif ve okuyunca eminim çok beğeneceğiniz yazılar var. Yazarlardan biri olan Aykut Çelikbaş’ın yazısı “Kouros:Gerçek Olmayacak Kadar İyi” adlı yazıyı muhakkak okuyun derim.

 1. http://uzunmesafe.blogspot.com/ 

Blog maraton ve ultramaraton yazıları barındırmakta. Ancak 2014 yılından itibaren atıl kalmış ve yeni yazı paylaşılmamış. Eski yıllara eklenmiş güzel yazılar bulabilirsiniz. Blog sahibi Ilgaz Kuruyazıcı. Bu tür atıl kalan bloglar biraz eskimiş havası verse de paylaşılan yazılardan çokça yeni bilgi hazineleri çıkmakta. Örneğin ‘’Sahar’yı Koşmak’’ adlı belgeselin varlığını bu sayfalardan öğrendim ki muhteşem bir belgesele benziyor. İzlemek için hemen listeme ekledim. 3 iyi arkadaş ultra koşucunun Afrika Kıtasını bir uçdan diğer uca koşmalarını anlatıyor. İlgisini çeken için işte teaserı https://www.youtube.com/watch?v=HidKMFClQUU

 1. http://kaanozcelik.blogspot.com/ 

İşte harika bir aktif koşu blogu daha. Sahibi Kaan Özçelik. Kaan Bey aktif bir koşucu ve 2012 yılından beri aktif olarak bizlerle deneyimlerini paylaşmış. Sayfalarda sadece koşu değil aynı zamanda bisikletle ilgili de birçok bilgi ve paylaşım bulunmakta. Özellikler güzel yarış raporları olduğunu düşünüyorum. İçlerinde, gelecekte katılmayı düşündüğünüz yarışlardan bir tanesi olabilir. Muhakkak incelenmeli ve takip edilmeli bence.

 1. http://www.geziyorum.net/kategori/kosular-running/

Koşu yazıları özellikle blog sahibinin katıldığı yarış rotalarının tanıtımı üzerine. Blog sahibi Emre Tok. 2014 yılına kadar aktif koşu yazıları bulunuyor. Ancak blog genel olarak sadece koşu blogu değil. Gezi ve seyahat notlarının bulunduğu eğlenceli bir site. Bu sayfalarda da keyifli yazılarla buluşacaksınız. Blog sahibinin bir AA koşucusu olması ayrıca ilginç. Özellikle 2008 yılındaki AA ile İstanbul maratonunu koştuğu anılarını yazdığı anektodlar ilginç. Emre Tok’un kurduğu http://blog.kosuyorum.net/ adlı siteden de özellikle koşu esnasında gerek duyulan ekipmanlar hakkında bilgi alabilirsiniz. İşin güzel tarafı bu ürünleri satın alma şansınız da var.

 1. http://kosukolik.wordpress.com/

Blog sahibi Haluk Akalın. Bu blogda da blog sahibinin katıldığı koşularla ilgili anılarını bulabilirsiniz. Katılmak isteyebileceğiniz bir koşu hakkında bilgi bulabilmeniz olası. Çok güzel yazılar bulabilirsiniz. Özellikle 2012 de yazılan Paris Maratonu yazısı eğlenceli. https://kosukolik.wordpress.com/2012/04/17/marathon-de-paris/

 1. http://uzunpatika.com/

Blog sahibi Caner Odabaşoğlu. Düzenli yazılan bir blog daha. Son dönem yazıları biraz az olmasına rağmen çok eğlenceli koşu yazıları bulunmakta. Blog sayfaları bir çok değişik konuyu barındırmakta. Koşu yazıları sadece yazı ile kalmamış aynı zamanda videolarla desteklenmiş. Çok keyifli bir blog.

 1. http://yelenasworld.wordpress.com/ 

Blog sahibi Elena Polyakova. Evet blog Türkçe. Rusya’dan Antalya’ya taşınan ve hayatına Türkiye’de devam eden Polyakova bir ultramaraton koşucusu. Blogda sadece koşu yazıları değil, hayata dair birçok yazı bulunmakta. Özellikle ‘’Zümrüt Cennetin Mucizesi’’ adlı yazıyı çok sevdim.

 1. http://www.uplifers.com/liveup/kosu/ 

Uplifers.com bir yaşam portalı olarak gözümüze çarpmakta. Bu portalın içerisinde de koşu hakkında bilgi ve haberlere rastlıyabilirsiniz. Özellikle güncek haberler vermesi nedeniyle listeye aldım. Güzel bir bilgilendirme sitesi.

 1. http://mahmutyavuz.blogspot.nl/

Blog sahibi Mahmut Yavuz. Koşu yazılarının sayısı çok olmamasına rağmen detaylı ve bilgi dolu. Özellikle yurtdışı ultramaratonlar hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

 1. http://kosukadini.com/

Bahsedeceğim son blog bu. Sahibi Armağan Karahanoğlu. 30’lu yaşlardan sonra koşuya başlayan ve bu deneyimini Koşu Kadını sayfalarında toparlayan Karahanoğlu’nun sayfaları çok keyifli ve bilgi verici. Özellikle kadın koşucular için malzeme ve deneyim yazıları çok başarılı bence…

Umarım bu bloglar sizlere keyifli zaman geçirmenizi sağlar ve sizlere birçok bilgi verir. Listeye almadığım bazı sayflar da vardı. Ancak bu siteler yazı içerikleri düşük, atıl kalmış sitelerdi. Bu nedenle paylaşmak istemedim. Sizlerin de bildiği bu şekilde siteler ve bloglar var ise benimle paylaşmanızı isterim. Keyifli zamanlar sizlerin olsun…

TAGS
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT